Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, w dodatku ma się na to zaledwie 11 sekund. Tak krótki czas wystarczy, by ocenić, czy nowo poznana osoba jest sympatyczna i wzbudza nasze zaufanie. Jeśli źle wypadniemy podczas pierwszego spotkania, będziemy musieli poświęcić wiele sił i czasu, by zmienić czyjąś opinię o nas. Oczywiście, o ile dostaniemy na to szansę. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej to jak zaprezentujemy naszą osobę przy pierwszym kontakcie ma więc niebagatelne znaczenie i warto zadbać o to, by wypaść przed rekrutującym jak najlepiej.

Pytanie, które się nasuwa, jest następujące: jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rozmowy o pracę?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie. Poświęć trochę czasu dzień przed spotkaniem na poznanie firmy – czym się zajmuje, w jakich dziedzinach działa. Zastanów się nad tym, jakie są twoje mocne i słabe strony, dlaczego chcesz pracować akurat w tej organizacji, jakie masz cele w życiu. Przypomnij sobie, czym zajmowałeś się w swoich ostatnich pracach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz czuć się pewien siebie, a stres nie będzie taki paraliżujący.

Druga bardzo ważna kwestia – przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie! Nikt nie lubi spóźnialskich osób. Oczywiście zadbaj też o wygląd – schludne i czyste ubranie oraz ułożone włosy również wpłyną na twoją pewność siebie, a w oczach osoby przeprowadzającej rozmowę o pracę będziesz wyglądać na profesjonalistę. Nie zapominaj o uśmiechu i kontakcie wzrokowym, zadbaj o mowę ciała – kontroluj mimowolne ruchy, które mogą świadczyć o twoim zdenerwowaniu oraz zachowaj otwartą pozycję ciała. Staraj się być naturalny i pogodny. Przy przestrzeganiu tych zasad zrobisz dobre pierwsze wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej z łatwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *